We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Fabric Club Armchair
SKU
LLR82096
by Lorell
$464.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adds style and elegance to any reception or lounge area
- Wraparound back for extra support
- Classic design with fabric upholstery
- 4 wooden legs hold up to 250 lb. for reliable support
Category: Reception & Conference Room Furniture
Add style and elegance to any reception or lounge area with this barrel armchair. Classic design includes a supportive back, nearly full-height arms, fabric upholstery and a thickly cushioned seat. Four wooden legs hold up to 250 lb. capacity.
| Application/Usage | Lounge |
|---|---|
| Application/Usage | Reception Area |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 24.25" |
| Back Material | Fabric |
| Back Width | 31.50" |
| Base Material | Wood |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Club Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.8" |
| Height | 30.8" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 82096 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Accession |
| Product Name | Fabric Club Armchair |
| Product Series | Accession |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 20" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18.50" |
| Width | 31.5" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255820967 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 47.1800 |
| MPN | 82096 |
| Brand | Lorell |

Log In