We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Folding Chair Trolley
SKU
LLR62521
by Lorell
$275.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Holds up to 42 Lorell Steel Folding Chairs or 24 Blow-molded Folding Chairs
- Powder-coat finish provides durability
- Casters allow easy mobility
- Stores and transports Lorell folding chairs
Category: Reception & Conference Room Furniture
Steel trolley stores and transports Lorell folding chairs. Sturdy construction holds up to 42 Steel Folding Chairs or 24 Blow-molded Folding Chairs. Steel frame features a powder-coat finish for durability. Casters allow easy mobility.
| Application/Usage | Chair |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 30.8" |
| Features | Caster |
| Features | Durable |
| Features | Powder Coat Finish |
| Features | Sturdy |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.8" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 62521 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Devices Supported | 42 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Folding Chair Trolley |
| Product Type | Dolly |
| Recycled | No |
| Width | 68" |
| UNSPSC | 24101504 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255625210 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 67.0400 |
| MPN | 62521 |
| Brand | Lorell |

Log In