We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Fortress Srs 26.5" Letter Vertical Files
SKU
LLR60155
by Lorell
$379.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Ball-bearing slide suspension for smooth, quiet drawer performance
- 4 drawers are high-sided to accommodate letter-size, hanging file folders with no additional accessories
- Commercial-grade, heavy-gauge steel construction
- Core-removable lock for security
- Aluminum label holders for easy referencing
Category: Office Desks
Commercial-grade vertical file features four high-sided drawers that accommodate letter-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards.
| Application/Usage | File Storage |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 26.5" |
| Dimensions | 52" x 15" x 26.5" |
| Drawer Type | File |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Features | Drawer Extension |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Label Holder |
| Features | Security Lock |
| Height | 52" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 60155 |
| Manufacturer | Lorell |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Media Size Supported | Letter |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Family | Fortress |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Fortress Series 26.5'' Letter-size Vertical Files - 4-Drawer |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | File Cabinet |
| Recycled | Yes |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Width | 15" |
| UNSPSC | 56101702 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 85.0000 |
| UPC | 035255601559 |
| MPN | 60155 |


Log In