We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Fortress Srs Letter Lt. Gray Vertical File
SKU
LLR60651
by Lorell
$364.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Features label holders, thumb latches and steel ball-bearing suspension
- 4 drawers with high sides accept letter-size hanging folders without the use of hangrails
- Core removable lock and adjustable wire followers
Category: Office Desks
Commercial-grade, four-drawer vertical file features superior, ball-bearing slide suspension. Steel ball bearings provide the ultimate in smooth and quiet drawer performance. Even when fully loaded, the four file drawers open with ease. Factory-installed, core-removable lock allows optional one-key convenience for multiple files. High-sided drawers accept letter-size, hanging file folders. Adjustable wire followers keep files upright. Design also includes an aluminum label holder for easy referencing and convenient pull handle on each drawer. 25" deep Fortress Series Vertical File is made of heavy-gauge steel with recycled content.
| Application/Usage | File Storage |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 25" |
| Dimensions | 52" x 15" x 25" |
| Drawer Type | File |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Security Lock |
| Height | 52" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 60651 |
| Manufacturer | Lorell |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Media Size Supported | Letter |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Light Gray |
| Product Family | Fortress |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Vertical file - 4-Drawer |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | File Cabinet |
| Recycled | Yes |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Width | 15" |
| UNSPSC | 56101702 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 77.0000 |
| UPC | 035255606516 |
| MPN | 60651 |






Log In