We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Fortress Walnut Top/Black Teacher's Desk
Delivered in 2-4 business days
- Practical desk solution with a professional look for educational use
- Durable, high-performance laminate top with a T-mold edge
- Laminate resists scratches, stains and water; Steel and laminate for easy cleaning
- Reinforced, double-frame inner structure keeps desk solid and sturdy
- Greenguard Gold Certified
Double-pedestal desk belongs to the Lorell Fortress Series Teachers Desks that offer a practical and professional desk solution ideal for educational offices and classrooms. Durable, high-quality steel construction in black withstands rigorous daily use. The durable top features a T-mold edge to promote safety and high-performance, Classic Walnut laminate surface that is scratch-resistant, stain-resistant and water-resistant. Desk is also equipped a 3/4 modesty panel, locking center drawer and two box/file pedestals with full-extension, ball-bearing slides. Integrated drawer pulls are full-width. Central lock system locks all drawers. Steel construction and laminate top make the desk easy to clean and disinfect. Reinforced, double-frame inner structure keeps desk solid and sturdy for years of use. Steel desking meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
| Application/Usage | Classroom |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 30" |
| Dimensions | 29.5" Height x 60" Width x 30" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | T-mold |
| Features | Ball Bearing Slide |
| Features | Central Locking |
| Features | Durable |
| Features | Lockable Drawer |
| Features | Modesty Panel |
| Features | Reinforced |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Features | Sturdy |
| Features | Water Resistant |
| Frame Color/Finish | Black |
| Frame Material | Steel |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer Part Number | 66941 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Type | Double |
| Product Color/Finish | Black Walnut |
| Product Name | Fortress Series Walnut Top Teacher's Desk |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | Pedestal Desk |
| Recycled | Yes |
| Width | 60" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 157.0000 |
| UPC | 035255669412 |
| MPN | 66941 |

Log In