We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Full-spectrum 22-watt Bulb Magnifying Lamp
SKU
LLR99957
by Lorell
$80.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 5" glass lens magnifies items by 175% to provide up-close look at items
- Adjustable arm offers 37" reach to extend across your desk
- 22-watt bulb creates glare-free, natural daylight effect
- Wire handle provides secure grip for easy maneuverability
- Designed for surfaces up to 2-1/2" in thickness
Category: Hobby Building Tools & Hardware
Magnifying lamp features a 3-diopter, 5" glass lens that magnifies items by 175 percent to give you a closer look at your items. The long, adjustable arm provides a 37" reach to easily observe large or small items. Full-spectrum, 22-watt bulb delivers a glare-free, natural daylight effect to ensure your items stay bright and vivid. Plus, a convenient wire handle makes adjustments simple for easy maneuverability. Magnifying lamp with a metal clamp is designed to attach to surfaces up to 2-1/2" in thickness.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Height | 33" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 99957 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Bulb/Tube Power | 22 W |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Consumption | 22 W |
| Product Color | Black |
| Product Material | Glass |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Full-spectrum 22-watt Bulb Magnifying Lamp |
| Product Type | Magnifier Lamp |
| Width | 5.1" |
| UNSPSC | 39111542 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 6.3000 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255999571 |
| MPN | 99957 |

Log In