We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Gaming Desk
SKU
LLR84393
by Lorell
$196.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Specialized space for your gaming
- Removable monitor shelf for flexible setup
- 2 hooks in the front for easy access to gaming gear
- Easy cord management and power access with cabinet management shelf in back
- Sturdy steel base
Category: Office Desks
Gaming desk offers plenty of space and a specialized design to accommodate your gaming gear. Set up your monitor on the separate monitor shelf that holds up to 17 lb. and is removable in case you need even more space for your monitors. Medium-density fiberboard tabletop holds up to 110 lb. and features black carbon fiber-grain PVC on the surface backed with black melamine. Hang your headphones, controllers and more on the two colorful corner hooks in the front for easy access. Cable-management shelf in the back helps you manage your power needs with room enough for a surge protector. Steel tube legs and base with powder coating support the gaming desk for a reliable foundation.
| Application/Usage | Game |
|---|---|
| Application/Usage | Gaming Controller |
| Application/Usage | Monitor |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Base Color/Finish | Powder Coated |
| Base Included | Yes |
| Base Material | Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Color/Finish | Black |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26" |
| Features | Cable Management |
| Features | Hook |
| Features | Surge Protection |
| Height | 36" |
| Manufacturer Part Number | 84393 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 127 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Gaming Desk |
| Product Type | Gaming Desk |
| Top Material | Carbon Fiber |
| Top Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Top Material | Melamine |
| Top Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Width | 48" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 59.3000 |
| UPC | 035255843935 |
| MPN | 84393 |

Log In