We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Gray Flannel Guest Chair with Wood Legs
SKU
LLR68560
by Lorell
$331.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Delight your visitors with this welcoming guest chair
- Stylish, gray flannel upholstery for a professional look
- Cushioned seat and back for comfort
- Beech wood legs equipped with adjustable glides
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Reception & Conference Room Furniture
Mid-century modern-inspired guest chair with low-profile arms is upholstered with stylish gray flannel fabric for a professional look. Seat and back are cushioned for comfort. Stable base is made with four Beech wood legs with adjustable glides. Guest chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
| Application/Usage | Guest Room |
|---|---|
| Arm Material | Fabric |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Material | Beechwood |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24.8" |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Comfortable |
| Features | Cushioned Back |
| Features | Upholstered Arm |
| Height | 35" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 68560 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Name | Gray Flannel Guest Chair with Wood Legs |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | Cushioned |
| Width | 25.1" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255685603 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 37.9200 |
| MPN | 68560 |
| Brand | Lorell |


Log In