We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Hard Floor 60" Rectangular Chairmat
SKU
LLR69169
by Lorell
$124.71 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nonstudded, protective vinyl to safeguard uncarpeted floors
- Ideal for all-day use on wood, tile, laminate and other hard floor surfaces
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- Greenguard Gold Certified for low chemical emissions to UL 2818
Category: Office Chair Mats
Rectangular chairmat with no lip is designed for hard floors including wood, vinyl and tile. Design features less than 1/16" thick vinyl construction and a straight edge. Chairmat protects floors from chair scuffs and caster damage.
| Additional Warranty Information | Lorell Limited Lifetime Warranty |
|---|---|
| Application/Usage | Hard Floor |
| Application/Usage | Tile Floor |
| Application/Usage | Vinyl Floor |
| Application/Usage | Wood Floor |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Features | Straight Edge |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 69169 |
| Manufacturer | Lorell |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 95 mil |
| Mat Width | 46" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Product Name | Hard Floor 60" Rectangular Chairmat |
| Product Type | Chair Mat |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangle |
| UNSPSC | 52101512 |
| Weight (lbs) | 15.6000 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255691697 |
| MPN | 69169 |

Log In