We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Healthcare Guest Chair with Casters
SKU
LLR30951
by Lorell
$185.51 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Antimicrobial vinyl upholstery on the seat and back perfect for healthcare facilities
- Easy to clean so works well with frequent use by different guests
- Cushioning in back and seat and sturdy steel frame for comfortable seating in your lobby or large meeting areas
- Easy to store - stack up to 4 chairs
- Easy to move on 4 casters
Category: Guest & Reception Chairs
Healthcare Upholstery Guest Chair with Casters is made for healthcare facilities with antimicrobial vinyl upholstery on the seat and back. Thick vinyl is easy to clean so it is perfect for frequent use by different guests. Both seat and back are cushioned for comfort. Polypropylene pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Use the 275 lb. capacity chair for your lobby or large meeting areas. It rolls easily on four dual-wheel casters. Stack up to four chairs. Frame is made of steel. Seat measures 18-3/4" wide x 18-3/8" deep x 18-1/8" high. Back size is 17-3/8" wide x 14" high.
| Adjustable Arm | No |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Healthcare |
| Application/Usage | Lobby |
| Application/Usage | Meeting |
| Arm Material | Polypropylene |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 14" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Width | 17.38" |
| Base Shape | Square |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.4" |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Cushioned Back |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Easy Clean |
| Features | Stackable |
| Features | Upholstered Back |
| Frame Material | Steel |
| Height | 32.8" |
| Manufacturer Part Number | 30951 |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 18.13" |
| Number of Casters | 4 |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Healthcare Guest Chair with Casters |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Depth | 18.38" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 18.75" |
| Width | 23.5" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 25.3500 |
| UPC | 035255309516 |
| MPN | 30951 |

Log In