We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Height-Adjustable Steel Desktop Stand
SKU
LLR18329
by Lorell
$22.69 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perfect for home/office or gaming peripherals
- Easily adjusts in height for best position to avoid shoulder and neck strain
- Versatile design with 3 height settings: 3-9/10" , 4-7/10" and 5-1/2"
- Heat-dissipating top with perforations in the sturdy, steel frame
- Stabilizing rubber pads protect your desktop from scratches
Category: Laptop Stands & Mounts
Perfect for work or gaming units, this Height-Adjustable Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain with three height settings. For your optimal position, easily set the stand at 3-9/10" , 4-7/10" or 5-1/2". Adjustment is easy. Simply press the silver button and slide it to the next opening. Perforated top dissipates heat, allowing airflow to cool your monitor, laptop or gaming units. Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks. Stand holds up to 44 lb.
| Application/Usage | Monitor |
|---|---|
| Application/Usage | Notebook |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 14.5" |
| Features | Non-skid |
| Features | Rubber Pad |
| Features | Ventilated |
| Form Factor | Desktop |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 5.5" |
| Manufacturer Part Number | 18329 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Height-Adjustable Steel Desktop Stand |
| Product Type | Notebook Stand |
| Width | 9.3" |
| UNSPSC | 43211613 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255183291 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7800 |
| MPN | 18329 |
| Brand | Lorell |

Log In