We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Height-Adjustable Steel Desktop Stand
SKU
LLR18330
by Lorell
$22.19 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Elevates height of your laptop or monitor to increase your comfort
- Perforated holes on top to keep equipment running cool and reduce overheating
- Riser storage area for your keyboard, mouse and more
- Stabilizing rubber pads protect your desktop from scratches
- Sturdy steel construction
Category: Laptop Stands & Mounts
This Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain by elevating your laptop or monitor. Perforated hole pattern dissipates heat to keep equipment running cool and efficient while reducing the chances of any possible overheating. Space below the riser is large enough for your keyboard, mouse and a few essentials. Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks. Stand holds up to 20 lb.
| Application/Usage | Monitor |
|---|---|
| Application/Usage | Notebook |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 14.5" |
| Features | Non-skid |
| Features | Rubber Pad |
| Features | Ventilated |
| Form Factor | Desktop |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 5.5" |
| Manufacturer Part Number | 18330 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Height-Adjustable Steel Desktop Stand |
| Product Type | Notebook Stand |
| Width | 9.3" |
| UNSPSC | 43211613 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255183307 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.8200 |
| MPN | 18330 |
| Brand | Lorell |

Log In