We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Leather Deluxe Big/Tall Chair
SKU
LLR40206
by Lorell
$473.81 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bonded leather upholstery on cushioned seat and back offers great comfort
- Chromed steel arms feature soft pads for enjoyable cushioning
- 5-star base is made of shiny chromed steel for durability
- 360-degree swivel lets you rotate completely for added convenience
- Tilt tension offers comfortable support when reclining
Category: Office Chairs
Deluxe Big and Tall Chair supports weight up to 450 lb. and offers the bonded leather upholstery on the thickly cushioned seat and back. Chromed steel arms have soft pads to rest your arms. The 29" diameter five-star base is made of shiny chromed steel for durability and is equipped with casters for easy mobility. Comfort features include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, normal tilt with lock and tilt tension adjustment.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Arm Material | Chromed Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Material | Bonded Leather |
| Base Material | Chrome Steel |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 30.3" |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Mobility |
| Features | Padded Armrest |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered Back |
| Height | 46.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 40206 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Minimum Seat Height | 19.63" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Big & Tall |
| Product Line | Big & Tall |
| Product Name | Leather Deluxe Big/Tall Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 20" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 21.50" |
| Width | 22.9" |
| UNSPSC | 56112102 |
| UPC | 035255402064 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 58.4200 |
| MPN | 40206 |
| Brand | Lorell |

Log In