We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell LED Display Mobile Radiator Heater
SKU
LLR33568
by Lorell
$102.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 3 heat settings: 600, 900 and 1500 watts
- Thermostat display with temperatures in red
- Safety thermal shutoff
- Tip-over protection for enhanced safety
- Heavy-duty casters for smooth repositioning
Category: Electric Heaters
Mobile radiator heater features three heat settings (600, 900 and 1500 watts) and a 40-degree to 95-degree range in red on the LED display so you can tell exactly what the temperature is even in the dark. Coverage area is up to 150 square feet. With tipover safety protection, the heater will automatically turn off if it is knocked over. Design also features safety thermal shutoff and heavy-duty casters for easy relocation.
| Area Coverage | 150 Sq. ft. |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Fuel Type | Electric |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 33568 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Heat Power | 1500 W |
| Minimum Heat Power | 600 W |
| Number of Heat Settings | 3 |
| Power Consumption | 1500 W |
| Power Source | Electric |
| Product Color | Black |
| Product Name | LED Display Mobile Radiator Heater |
| Product Type | Radiative Heater |
| UNSPSC | 40101819 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255335683 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.7400 |
| MPN | 33568 |
| Brand | Lorell |

Log In