We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell LLR00205 Air Filter
SKU
LLR00205
by Lorell
$8.41 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compatible with Lorell HEPA 240 Air Purifier
- 4-layer to optimize filtration and deliver cleaner air
- One layer removes hair, lint and large particles and protects the HEPA filter layer
- HEPA filter removes up to 99.97% allergens and dust as small as 0.3mm
- Last layer removes large particles that made it through the first 3 layers and protects the fan
Category: Cooling & Air Quality
Four-layer filter replacement keeps the Lorell HEPA 240 Air Purifier running efficiently. Pre-filter removes hair, lint and large particles and protects the HEPA filter. Activated carbon layer filters out odors, formaldehyde, volatile organic compounds (VOCs) and household fumes. HEPA filter removes up to 99.97 percent allergens and dust as small as 0.3mm. A second pre-filter removes large particles that made it through the first three layers and protects the fan. Depend on this True HEPA 240 Air Purifier Filter Replacement 4-Layer for higher air quality.
| Application/Usage | Remove Airborne Particles |
|---|---|
| Application/Usage | Remove Allergens |
| Application/Usage | Remove Dust |
| Application/Usage | Remove Formaldehyde |
| Application/Usage | Remove Lint |
| Application/Usage | Remove Odor |
| Application/Usage | Remove Pet Hair |
| Application/Usage | Remove Volatile Organic Compound |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Compatibility | Lorell HEPA 240 Air Purifier |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.7" |
| Device Supported | Air Purifier |
| Filter Type | HEPA/Activated Carbon |
| Height | 15" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 00205 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 |
| Particle Removal Efficiency | 100% |
| Particle Size | 0 mil |
| Product Color | Black |
| Product Model | LLR00205 |
| Product Name | LLR00205 Air Filter |
| Product Type | Air Filter |
| Recycled Content | 0% |
| Recycled | No |
| Width | 11" |
| UNSPSC | 40161505 |
| UPC | 035255002059 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1500 |
| MPN | 00205 |
| Brand | Lorell |

Log In