We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Lumbar Foam Executive Chair
Delivered in 2-4 business days
- 8 times more breathability with Dormeo Octaspring technology
- Lumbar foam for reliable support
- Headrest is elevated for working comfort
- Seat cushion with adaptive body zone comfort
- Easy-to-use controls
Part of Lorell's Wellness by Design collection, this executive chair is office seating approved by the American Chiropractic Association. Dormeo octaspring technology offers eight times more breathability than traditional memory foam. Design also features an elevated headrest and supportive lumbar foam. Seat cushion conforms to body pressure with adaptive body zone comfort. Flip-up arms with soft armrests adjust in height from 27" to 28-1/2". Cable-activated fingertip control operates seat-height adjustment and tilt functions. Functions include pneumatic seat-height adjustment (19-3/4" to 23-1/2"), 360-degree swivel, tilt (104 to 121 degrees), tilt tension and tilt lock. Luxurious, black bonded leather upholstery provides a sleek look. 26" five-star nylon base is equipped with 1-24/25" diameter dual-wheel casters for easy chair movement. Seat measures 22-1/2" wide x 18-1/2" deep x 5" thick. Back size is 22-1/2" wide x 6-3/4" thick x 28" high. Weight capacity is 275 lb.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Arm Style | Flip |
| Arm Style | Flip-up |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 28" |
| Back Width | 22.50" |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.8" |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Headrest |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered |
| Height | 46.8" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | 47921 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 23.50" |
| Minimum Seat Height | 19.75" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Wellness by Design |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Name | Wellness by Design Executive Chair |
| Product Series | Wellness by Design |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Depth | 18.50" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Width | 22.50" |
| Width | 30" |
| UNSPSC | 56112104 |
| UPC | 035255479219 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 53.0000 |
| MPN | 47921 |
| Brand | Lorell |







Log In