We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mahogany Laminate/Charcoal Modular Desking
Delivered in 2-4 business days
- Delivers commercial-quality performance
- Durable steel chassis
- Integrated for wire management to reduce clutter
- 2 locking pedestals to protect your belongings
- Upscale look and feel
This modular desk series features commercial-quality performance and components. The durable steel chassis supports a 1-1/8" thick laminated top with integrated grommets for wire management. Laminate is stain-resistant and scratch-resistant for durability. To create a U-workstation, simply combine a desk with a bridge and credenza. Desk includes one box drawer for supplies and one file drawer for documents. File drawers with premium arch-pull handles accept hanging file folders for paper management. Steel ball-bearing suspension makes drawers easy to operate quietly. Built-in cord management provides easy access to power and data while minimizing clutter. The rich mahogany laminate and charcoal paint create an upscale look and feel for any application. Superior steel construction withstands heavy activity and relocation.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 36" |
| Dimensions | 1.1" Thickness - Top |
| Dimensions | 72" Width x 36" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Features | Cord Management |
| Features | Grommet |
| Features | Handle |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 79140 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Type | Double |
| Product Color/Finish | Charcoal |
| Product Color/Finish | Mahogany Laminate |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Mahogany Laminate/Charcoal Modular Desk Series Pedestal Desk - 2-Drawer |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | Pedestal Desk |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1.1" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 230.0000 |
| UPC | 035255791403 |
| MPN | 79140 |




Log In