We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Makerspace Storage System Hanging Bin Kit
SKU
LLR00058
by Lorell
$43.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Well-suited for active workstations - standing-height desks or sit-to-stand desks
- Can be used the Lorell Makerspace Storage System that creates flexible storage
- Mounts under your desk to create supply storage
- Pullout bins for transporting supplies or trade bins with other workstations
- Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Category: Garage Storage & Organization
This Hanging Bin Kit helps you design a work space with plenty of storage to keep equipment and supplies neat and organized. Equipped with 1" risers, it mounts the included 3" high bin under your desk or worksurface to create supply storage. Pullout bins allow you to transport supplies or trade bins with other workstations. Bin is made of sturdy plastic and can also be used with other desk systems.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Compatibility | Lorell Makerspace Storage System |
| Country of Origin | China |
| Depth | 18" |
| Height | 4" |
| Manufacturer Part Number | 00058 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Makerspace Storage System Hanging Bin Kit |
| Product Type | Bin |
| Width | 14" |
| UNSPSC | 44111515 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0000 |
| UPC | 035255000581 |
| MPN | 00058 |

Log In