We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Managerial Mesh Mid-back Chair
SKU
LLR86201
by Lorell
$267.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mesh back for breathability
- Mid-back perfect for managers
- Ergonomically designed for the natural curvature of your back
- Nylon, 5-star base with 5 casters for easy mobility
- Functions: pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, back-height adjustment and tilt
Category: Guest & Reception Chairs
Managerial mid-back chair features a mesh back and mesh fabric seat. Ergonomically designed mid-back matches the natural curvature of a person's back. Arms adjust in height and width. Mid-back chair also offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment (17" to 21" high from the floor), 360-degree swivel, back-height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Frame is available in black only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and offers an abrasion rating of 60,000 double rubs (ASTM-D-4175).
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 12.29" |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Back Width | 20" |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 23.5" |
| Features | Asynchronous Tilt |
| Features | Back Height Adjustment |
| Frame Color | Black |
| Height | 40.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 86201 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 20.90" |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Ergomesh 86200 |
| Product Line | Ergomesh |
| Product Name | ErgoMesh Series Managerial Mid-Back Chair |
| Product Series | 86200 |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18.70" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 20" |
| Width | 25.3" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255862011 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.2600 |
| Brand | Lorell |
| MPN | 86201 |




Log In