We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Back Guest Chair
SKU
LLR23100
by Lorell
$152.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Breathable mesh back molds to your shape
- Cushioned seat upholstered in fabric for comfortable seating
- Black steel frame is powder-coated for durability
- Stackable up to 4 high for convenient, short-term or long-term storage
Category: Reception & Conference Room Furniture
Inviting guest chair features a breathable mesh back and a cushioned seat upholstered in black fabric for comfortable seating in your waiting room or office. Chair is stackable up to four high for convenient, short-term or long-term storage. Black steel frame is powder-coated for durability. Weight capacity is 250 lb. Back measures 18-1/2" wide x 2" thick x 13-1/2" high. Chair is Greenguard complaint.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Application/Usage | Waiting Room |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 13.50" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 18.50" |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 9" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Height | 32" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 23100 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Breathable Mesh Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 23" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Weight (lbs) | 25.3500 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255231008 |
| MPN | 23100 |

Log In