We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Back Guest Stool
SKU
LLR30954
by Lorell
$197.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Breathable mesh back to conform to user
- Plastic cover with convenient exhaust vent under seat
- Stacks up to 4 high for compact storage
- Stable frame with arms for easy getting on and off the stool
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Guest & Reception Chairs
Guest stool features a mesh back to mold to your natural curvature. The exhaust vent in the plastic cover under the fabric-upholstered, cushioned seat offers even more breathability. Nylon pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Use for your hospitality or meeting areas. Stack up to 4 high.
| Application/Usage | Meeting |
|---|---|
| Arm Material | Nylon |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 4.38" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 17.38" |
| Base Shape | Square |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Utility Stool |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.9" |
| Features | Breathable |
| Features | Padded Arm |
| Height | 42.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 30954 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Seat Height | 28.75" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Mesh Back Guest Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 23.20" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18.38" |
| Width | 23.6" |
| UNSPSC | 56112106 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255309547 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.8400 |
| MPN | 30954 |
| Brand | Lorell |

Log In