We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Back Nesting Chair with Armrests
SKU
LLR84374
by Lorell
$334.23 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compact, space-saving storage with easy nesting
- Comfortable seating with breathable mesh back, fabric seat and armrests
- Easy chair movement with swivel casters
- Durable metal frame with powder-finish perfect for training, reception and more
- Limited 5-year Warranty
Category: Reception & Conference Room Furniture
Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back, fabric seat and armrests offer comfortable seating. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb.
| Armrest | Yes |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24" |
| Features | Comfortable |
| Features | Foldable |
| Features | Versatile |
| Frame Color | Powder Coated |
| Frame Material | Metal |
| Height | 37" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 84374 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 19.30" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Material | Mesh |
| Product Name | Mesh Back Fabric Seat Nesting Chairs |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 24.4" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255843744 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 60.6300 |
| MPN | 84374 |
| Brand | Lorell |


Log In