We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Back Task Chair
SKU
LLR84876
by Lorell
$155.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mesh back for cooling airflow
- Cater to your comfort with adjustable seat height, tilt lock, tilt tension adjustment
- Swivels a full 360 degrees for flexible working
- Rolls easily on dual-wheel casters to get you where you need to be
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Chairs
Function-loaded task chair features a sleek look with a breathable mesh back and cushioned seat upholstered in fabric. Customize your comfort with adjustable seat height, tilt lock, tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Nylon five-star base is equipped with dual-wheel casters for easy movement. Weight capacity is 275 lb.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Back Material | Mesh |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 17.4" |
| Features | Breathable |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 38.8" |
| Manufacturer Part Number | 84876 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Mesh Back Task Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 25.1" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255848763 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 29.3200 |
| MPN | 84876 |
| Brand | Lorell |





Log In