We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mid-Back Healthcare Guest Chair
SKU
LLR67012
by Lorell
$316.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Antimicrobial vinyl upholstery on the seat and back perfect for healthcare facilities
- Easy to clean so works well with frequent use by different guests
- Cushioning in seat and mid back for comfortable seating
- Sturdy steel frame ideal for your lobby or large meeting areas
- Adjustable glides on 4-leg base for enhanced stability
Category: Guest & Reception Chairs
Mid-Back Healthcare Guest Chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polyurethane pads for comfort. Guest chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with adjustable glides on the four-leg base to enhance stability and protect your floor. Weight capacity is 275 lb.
| Application/Usage | Healthcare |
|---|---|
| Arm Material | Polyurethane |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Material | Vinyl |
| Back Type | Mid Back |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.5" |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Cushioned Back |
| Features | Easy Clean |
| Features | Upholstered Back |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Frame Material | Steel |
| Height | 33.7" |
| Manufacturer Part Number | 67012 |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Mid-Back Healthcare Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Vinyl |
| Width | 24.8" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Weight (lbs) | 43.2100 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255670128 |
| MPN | 67012 |

Log In