We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mid-century Modern Guest Chair, 1 Each
SKU
LLR68549
by Lorell
$288.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Stylish comfort for home office or office
- Mid-century modern-inspired design with low-profile arms for a different look at your workplace
- Shiny, chrome steel base delivers the office functions while the top fits well in more residential decor
- Enjoy adjustable seat-height, tilt/tilt lock, tilt tension adjustment and 360-degree swivel like any task chair
- Rolls easily on dual-wheel casters
Category: Home Chairs & Stools
Mid-century modern-inspired task chair with low-profile arms is upholstered with stylish fabric upholstery for a professional look. Seat and back are cushioned for comfort. Functions include adjustable seat height from 18-1/4" to 22-1/4" , 360-degree swivel, tilt tension adjustment and tilt/tilt lock. Chrome steel base is equipped with dual-wheel casters for easy movement.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Application/Usage | Guest Room |
| Arm Material | Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Base Material | Chromed Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.8" |
| Features | Comfortable |
| Features | Cushioned Back |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered Arm |
| Height | 36.8" |
| Manufacturer Part Number | 68549 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Minimum Seat Height | 18.25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Name | Mid-century Modern Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | 360° Swivel |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Width | 25.6" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255685498 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 41.8900 |
| MPN | 68549 |
| Brand | Lorell |








Log In