We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mid-century Modern Sled Guest Stool
SKU
LLR42958
by Lorell
$152.52 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Hospitality seating with a sleek, professional look
- Mid-century modern-inspired design perfect for your cafe areas or sit-stand workstations
- Bonded leather upholstery shell for long-lasting use
- Durable, powder coating
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Reception & Conference Room Furniture
Sled Guest Stool with footring features a mid-century modern-inspired design for a sleek, professional look in your reception area or office. It works great for sit-stand workstations. Cushioned, one-piece shell is upholstered in bonded leather for long-lasting use. Steel sled base is powder-coated for durability. Chair meets or exceeds BIFMA standards.
| Adjustable Seat | No |
|---|---|
| Application/Usage | Guest Room |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Reception Area |
| Armrest | No |
| Assembly Required | No |
| Back Type | Mid Back |
| Base Material | Steel |
| Base Shape | Sled |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.3" |
| Features | Durable |
| Features | Long Lasting |
| Features | Upholstered |
| Height | 39.8" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 42958 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Recommended Usage Time | 4 Hour |
| Maximum Seat Height | 17" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Name | Mid-century Modern Sled Guest Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Color | Tan |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 18.75" |
| Width | 18.9" |
| UNSPSC | 56112106 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 34.8300 |
| UPC | 035255429580 |
| MPN | 42958 |

Log In