We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Nesting Folding Chair
SKU
LLR41848
by Lorell
$313.62 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Convenient seating for guests and training participants
- Nesting design for compact storage
- Mobile on nylon casters for easy setup
- Fabric-upholstered seat for comfort
- Back made of easy-to-clean plastic
Category: Reception & Conference Room Furniture
Plastic Back Nesting Chairs feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Easy-to-clean plastic back is perforated for a stylish look. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation.
| Application/Usage | Guest Room |
|---|---|
| Application/Usage | Training Area |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Material | Plastic |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22.9" |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Easy Clean |
| Features | Foldable |
| Features | Perforated |
| Frame Material | Metal |
| Height | 35.4" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 41848 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Family | Nesting |
| Product Line | Nesting |
| Product Name | Nesting Folding Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 24.4" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255418485 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 41.8900 |
| MPN | 41848 |
| Brand | Lorell |

Log In