We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Oversized Rolling Catalog Case
SKU
LLR61613
by Lorell
$172.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Space for ledger books and oversized items
- Sturdy, telescoping handles with simple push-button operation
- Smooth rolling on built-in wheels
- Outside pocket for files and accessories
- Durable vinyl for dependable use
Category: Laptop Cases & Bags
Oversized Rolling Catalog Case accommodates large cases, oversized binders, ledger books and samples. Sturdy push-button telescoping handle slides out to provide easy maneuverability of case on its built-in wheels. Handle slides back in when not in use. Case includes an outside pocket for files and accessories. It is made of durable vinyl.
| Additional Warranty Information | 5 yr limited against defects in materials and workmanship. |
|---|---|
| Application/Usage | Book |
| Application/Usage | File Folder |
| Application/Usage | Travel Essential |
| Brand Name | Lorell |
| Carrying Options | Handle |
| Country of Origin | China |
| Depth | 8" |
| Height | 14" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 61613 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Product Name | Oversized Rolling Catalog Case |
| Product Type | Travel/Luggage Case |
| Style | Roller |
| Width | 22" |
| UNSPSC | 43211619 |
| UPC | 035255616133 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.4000 |
| MPN | 61613 |
| Brand | Lorell |

Log In