We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Padded Seat Armless Stacking Chairs
SKU
LLR62502
by Lorell
$345.49 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- No arms; padded, black vinyl seat and back
- 7/8" tubular steel frame
- Stack up to 8 high
- Each chair holds up to 250 lb.
Category: Guest & Reception Chairs
Stacking chairs with no arms feature padded vinyl on the seats and square backs. Sturdy, 7/8" tubular steel frame on each chair holds up to 250 lb. Chairs stack up to eight high.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Back Height | 14.90" |
| Back Material | Vinyl |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.4" |
| Features | Padded |
| Features | Stackable |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.6" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 62502 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 18.10" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Material | Vinyl |
| Product Name | Padded Armless Stacking Chairs |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 17.80" |
| Width | 20.8" |
| UNSPSC | 56101504 |
| UPC | 035255625029 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 70.4400 |
| MPN | 62502 |
| Brand | Lorell |




Log In