We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Panel System Open Storage Cabinet
SKU
LLR90280
by Lorell
$107.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Add storage to the Lorell Adaptable Panel System
- Helps divide and organize work or display areas in multiple configurations
- No doors for easy access
- Pair with 71" or 50" panel legs and single-wide panel strips (single-wide/double-wide horizontal strips or vertical) for complete partition
Category: Office Storage Cabinets
Open storage cabinet provides convenient storage for the Lorell Adaptable Panel System that creates helpful partitions or mobile room dividers so you can divide and organize work or display areas the way you need them. Walnut laminate surface inside and outside offers a smooth, professional look. Pair with Lorell Panel Strips and Whiteboard and/or Walnut Laminate Divider Panels that have leg supports and panel slots to form a complete unit. Versatile, multifunctional system offers many different configurations.
| Application/Usage | Display |
|---|---|
| Application/Usage | Storage |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 15.8" |
| Height | 18.1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 90280 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Walnut |
| Product Material | Laminate |
| Product Name | Panel System Open Storage Cabinet |
| Product Type | Storage Rack |
| Recycled | No |
| Width | 31.5" |
| UNSPSC | 24102004 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 25.5700 |
| UPC | 035255902809 |
| MPN | 90280 |

Log In