We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Plastic Arms Mesh Back Reception Side Chair
SKU
LLR69506
by Lorell
$107.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reception side chair features a mesh back and molded plastic arms
- Waterfall design seat offers comfortable seating
- Stacks up to 4 high
- Painted, tubular steel frame with 4 legs
Category: Reception & Conference Room Furniture
Reception side chair features a mesh back, molded plastic arms and painted, tubular steel frame with four stylish legs. Seat offers a waterfall design for comfortable seating. Stack up to four high. Reception chair holds up to 250 lb. on the 1.5mm thick frame.
| Arm Height | 25.60" |
|---|---|
| Arm Material | Plastic |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 14.20" |
| Back Material | Mesh |
| Back Width | 18.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Reception Seating |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24" |
| Frame Material | Steel |
| Height | 32.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69506 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 18.90" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Reception Side Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18.70" |
| Seat Width | 18.70" |
| Width | 24" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255695060 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.6400 |
| MPN | 69506 |
| Brand | Lorell |

Log In