We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Plastic Folding Chair
SKU
LLR62534
by Lorell
$105.82 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contoured back offers comfortable seating
- Powder coating resists scratches and wear to maintain a professional look
- Welded braces offer enhanced stability for safe use
- Supports up to 225 lb.
Category: Reception & Conference Room Furniture
Folding chair features a contoured back to offer comfortable seating during any event. Powder-coated exterior resists normal wear-and-tear to maintain its professional appearance. Welded braces increase its stability for safe support. Folding chair is designed to hold up to 225 lb.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Base Shape | X-Style |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Country of Origin | China |
| Features | Comfortable |
| Features | Contoured Back |
| Features | Tear Resistant |
| Features | Wear Resistant |
| Height | 31.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 62534 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Plastic Folding Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Width | 17" |
| UNSPSC | 56101542 |
| UPC | 035255625340 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.3600 |
| MPN | 62534 |
| Brand | Lorell |

Log In