We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Plastic Stacking Chairs
SKU
LLR85567
by Lorell
$331.88 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stackable design conveniently saves space when storing
- Injection-molded plastic back and seat are contoured for supportive fit
- Tubular metal frame is powder-coated for durability
- Arched legs offer increased stability
Category: Guest & Reception Chairs
Sturdy stacking chairs feature injection-molded plastic back and seat that are contoured for a supportive fit. Tubular metal frame features a black powder-coat finish for durability. Arched legs make the chair more stable. Weight capacity is 250 lb.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Back Color | Black |
| Back Height | 12.30" |
| Back Material | Polypropylene |
| Base Shape | Arched |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.3" |
| Features | Contoured Back |
| Features | Durable |
| Features | Sturdy |
| Frame Color | Black |
| Frame Color | Powder Coated |
| Frame Material | Metal |
| Height | 31" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 85567 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Name | Plastic Stacking Chairs |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 19.70" |
| Width | 19.3" |
| UNSPSC | 56101504 |
| UPC | 035255855679 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 42.1100 |
| MPN | 85567 |
| Brand | Lorell |




Log In