We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Premium Glass Board
SKU
LLR55665
by Lorell
$444.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Glass surface cleans easily to prevent leaving marks
- Easy-to-use mounting hardware allows quick installation in optimal location
- Large surface area provides more usable writing space
Category: Office Dry Erase Boards
Dry-erase board features a glass surface that wipes down cleanly to prevent leaving behind any marks or smudges. Included mounting hardware allows simple installation for display in an optimal location. Plus, its large surface area provides more space to write down all of your ideas.
| Application/Usage | Presentation |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Board Height | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Glass |
| Board Thickness | 0.10" |
| Board Width | 96" (8 ft) |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Features | Smudge Resistant |
| Features | Wipeable |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Magnetic | No |
| Manufacturer Part Number | 55665 |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Premium Glass Board |
| Product Type | Dry Erase Board |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangle |
| UNSPSC | 44111905 |
| Weight (lbs) | 63.9300 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255556651 |
| MPN | 55665 |
















Log In