We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit
Delivered in 2-4 business days
- Belongs to the Lorell Prominence 2.0 Series
- Pair with single-pedestal desks, returns and bridges for L-shaped or U-shaped configurations
- High-performance laminate resists impacts and burns
- Adjustable glides for leveling on uneven surfaces
- Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Right-pedestal desk is part of the elegant, Lorell Prominence 2.0 Series that is perfect for your executive office suites. Pair with single-pedestal desks, returns and bridges to create L-shaped and U-shaped configurations. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand daily work life. The 1" thick top features matching 3mm edgebanding. Desk is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. 66" wide desk features a full modesty panel for privacy, two grommets in the top, and a full pedestal with locking drawers to secure files and supplies. Pedestal includes two box drawers for supplies and one file drawer for letter-size or legal-size hanging files with included hangrails. Box and file drawers have 100 lb. full-suspension, ball-bearing slides. The 3/4" adjustable glides allow desk to remain level on uneven surfaces. Desk ships fully assembled.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 30" |
| Dimensions | 0.1" Thickness - Edge |
| Dimensions | 1" Thickness - Top |
| Dimensions | 29" Height x 66" Width x 30" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Band |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Features | Burn Resistant |
| Features | Durable |
| Features | Grommet |
| Features | Impact Resistant |
| Features | Lockable Drawer |
| Features | Mar Resistant |
| Features | Modesty Panel |
| File Size Supported | Letter/Legal |
| Height | 29" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | PD3066RSPGE |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Pedestal Type | Single |
| Product Color/Finish | Thermofused Melamine (TFM) |
| Product Material | Particleboard |
| Product Name | Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit |
| Product Series | Prominence 2.0 |
| Product Type | Pedestal Desk |
| Recycled | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 0.1" |
| Thickness | 1" |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Width | 66" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Weight (lbs) | 179.8500 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255184380 |
| MPN | PD3066RSPGE |









Log In