We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit
SKU
LLRPH7239GE
by Lorell
$489.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Belongs to the Lorell Prominence 2.0 Series
- Convenient overhead storage for 72" Prominence 2.0 desks or credenzas
- High-performance laminate resists impacts and burns
- Includes 4 doors to hide your belongings and finished back
- Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Category: Office Desks
Hutch expands your storage area for the Lorell Prominence 2.0 Series that offers an elegant design perfect for your executive office suites. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. Hutch is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. Attach to 72" wide Prominence 2.0 desks or credenzas for convenient, space-saving storage that helps declutter your worksurface. Hutch includes a finished back and four doors to conceal your belongings in two compartments. It ships fully assembled so it's ready for immediate use.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 16" |
| Dimensions | 39" Height x 72" Width x 16" Depth |
| Features | Burn Resistant |
| Features | Durable |
| Features | Impact Resistant |
| Features | Mar Resistant |
| Height | 39" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | PH7239GE |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Gray Elm |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Color/Finish | Thermofused Melamine (TFM) |
| Product Material | Particleboard |
| Product Name | Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit |
| Product Series | Prominence 2.0 |
| Product Type | Hutch |
| Recycled | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Doors | 4 |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101716 |
| Weight (lbs) | 163.8100 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255184465 |
| MPN | PH7239GE |


Log In