We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit
Delivered in 2-4 business days
- Belongs to the Lorell Prominence 2.0 Series
- Pair with left-pedestal desks or credenzas for L-shaped or U-shaped configurations
- High-performance laminate resists impacts and burns
- Adjustable glides for leveling on uneven surfaces
- Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Right return is part of the elegant, Lorell Prominence 2.0 Series that is perfect for your executive office suites. It is not freestanding. Pair with left-pedestal desks and credenzas to create L-shaped and U-shaped configurations. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top with matching 3mm edgebanding is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. Return features a full modesty panel for privacy and a full pedestal with two locking file drawers to secure important files. File drawers hold letter-size or legal-size hanging files with included hangrails and have 100 lb. full-suspension, ball-bearing slides. The 3/4" adjustable glides allow return to remain level on uneven surfaces. Grommet in the top worksurface allows convenient cord management. Return ships fully assembled so it's ready for immediate use.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 0.1" Thickness - Edge |
| Dimensions | 1" Thickness - Top |
| Dimensions | 29" Height x 48" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | File |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Features | Burn Resistant |
| Features | Cord Management |
| Features | Durable |
| Features | Edge Banding |
| Features | Grommet |
| Features | Impact Resistant |
| Features | Laminated |
| Features | Mar Resistant |
| Features | Modesty Panel |
| File Size Supported | Legal |
| File Size Supported | Letter |
| Height | 29" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | PR2448RGE |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Product Color/Finish | Gray |
| Product Line | Prominence 2.0 |
| Product Material | Particleboard |
| Product Material | Thermofused Melamine (TFM) |
| Product Name | Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit |
| Product Type | Return |
| Recycled | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 0.1" |
| Thickness | 1" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 48" |
| UNSPSC | 56101713 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 133.3300 |
| UPC | 035255184557 |
| MPN | PR2448RGE |

Log In