We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Prominence 2.0 Mahogany Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- Belongs to the Lorell Prominence 2.0 Series
- Pair with left-pedestal desks or credenzas for L-shaped or U-shaped configurations
- High-performance laminate resists impacts and burns
- Adjustable glides for leveling on uneven surfaces
- Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Right-pedestal return is part of the elegant, Lorell Prominence 2.0 Series that is perfect for your executive office. Pair with left-pedestal desks or credenzas to create L-shaped and U-shaped configurations. Durable, Mahogany laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand daily work life. The 1" thick top features matching 3mm edgebanding. Return is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. It is not freestanding. It features a full modesty panel for privacy, grommet in top for easy cord management, and a 3/4 pedestal with locking drawers to secure files and supplies. Pedestal includes one box drawer for supplies and one file drawer for letter-size or legal-size hanging files with included hangrails. Box and file drawers have 100 lb. full-suspension, ball-bearing slides. The 3/4" adjustable glides allow return to remain level on uneven surfaces. Return ships fully assembled.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 1" Thickness - Top |
| Dimensions | 29" Height x 42" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Band |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Features | Built-in Hangrail |
| Features | Burn Resistant |
| Features | Cord Management |
| Features | Durable |
| Features | Grommet |
| Features | Impact Resistant |
| Features | Lockable Drawer |
| Features | Mar Resistant |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | PR2442QRMY |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Pedestal Type | Single |
| Product Line | Prominence |
| Product Name | Prominence 2.0 Mahogany Laminate Box/File Right Return - 2-Drawer |
| Product Series | Prominence 2.0 |
| Product Type | Return |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 42" |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 114.8000 |
| UPC | 035255833639 |
| MPN | PR2442QRMY |

Log In