We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Prominence 79000 Espresso Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- 66" x 30" x 29" - 2 x Box Drawer(s), File Drawer(s) - Single Pedestal on Left Side - Material: Particleboard - Finish: Espresso, High Pressure Laminate (HPL)
- Elegant design is perfect for your executive office suite
- Durable laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant
- Single pedestal on left with box/file configuration
- Full-suspension, ball-bearing slides for smooth drawer movement
- Full-height modesty panel for privacy
Left-pedestal desk belongs to the Lorell Prominence Series that offers elegant furniture perfect for your executive office suite. 45 lb. density (E-1 rated) particleboard is finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. The durable, Espresso laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant. Sturdy desk is assembled with dowels, steel "L" brackets, screws and high-pressure, resin-coated staples for strength and durability. Top and end panels are all 1" thick. Top, end panels and drawer fronts have 3mm edgebanding. 66" wide desk also features a full-height modesty panel and one 3/4 pedestal with one box drawer for supplies and one file drawer on the left side. All drawers lock. Drawers also feature 100 lb. full-suspension, ball-bearing slides and black pull handles. File drawer offers high sides to accommodate letter-size file folders. 3/4" adjustable glides stabilize the desk on uneven surfaces.
| Pedestal Type | Single |
|---|---|
| Dimensions | 29" Height x 66" Width x 30" Depth |
| Material | Particleboard |
| Depth | 30" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Type | Pedestal Desk |
| Assembly Required | No |
| Pedestal Position | Left |
| Color/Finish | Espresso, High Pressure Laminate (HPL), Espresso, High Pressure Laminate (HPL) |
| Application/Usage | Office |
| Height | 29" |
| Width | 66" |
| Country of Origin | Lithuania |
| Drawer Type | Box, File |
| MPN | 79184 |
| UPC | 035255791847 |
| Manufacturer | Lorell |
| Brand | Lorell |
| Dimensions (LxHxW) | 168 x 32 x 31 |
| Weight (lbs) | 190.0000 |
|---|

Log In