We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Pull-out Bins Mobile Storage Tower
SKU
LLR71105
by Lorell
$182.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Smooth-rolling wheels offer convenient mobility
- Pull-out bins allow easy transportation of supplies
- Perfect for organizing equipment, supplies and more
Category: Office Storage & Shelving
Part of the Lorell Makerspace Storage System, this mobile Storage Tower with bins helps you design a work space with plenty of storage to keep equipment and supplies neat and organized. Combine with other bin storage cabinets and Makerspace Storage Cabinets with shelves to create a modular, flexible storage system. This Storage Tower includes eight clear pullout bins and smooth-rolling casters so you can easily take the items they need to the place where work happens. Each bin is 3" high for deep storage. Cabinet also includes legs you can interchange with the casters for fixed use.
| Application/Usage | Equipment |
|---|---|
| Application/Usage | Supplies |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 38" |
| Dimensions | 36" x 15" x 38" |
| Features | Casters |
| Height | 36" |
| Length | 18" |
| Manufacturer Part Number | 71105 |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Pull-out Bins Mobile Storage Tower |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Recycled | Yes |
| Width | 15" |
| UNSPSC | 56101530 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 46.0000 |
| UPC | 035255711050 |
| MPN | 71105 |

Log In