We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Quintessence Collection Upholstered Loveseat
SKU
LLR68959
by Lorell
$606.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lumbar support helps prevent lower back strain through extended seating
- Extra padding ensures maximum comfort
- Durable wooden legs offer sturdy support
- Cross bar increases strength for long-lasting use
Category: Reception & Conference Room Furniture
Upholstered loveseat features built-in lumbar support that offers ergonomic support for your lower back to help prevent strain through extended seating. Extra-padded seat and back cushion offer enhanced comfort. Natural wooden legs provide sturdy support while adding to its modern style. Cross bar underneath the seat increase its overall strength for lasting use.
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Lounge |
| Application/Usage | Reception Area |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 32.8" Height x 19.8" Width x 53.1" Length |
| Features | Ergonomic Design |
| Features | Lumbar Support |
| Features | Padded Back |
| Features | Padded Seat |
| Features | Sturdy |
| Features | Upholstered |
| Height | 32.8" |
| Length | 53.1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 68959 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Black |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Quintessence Collection Upholstered Loveseat |
| Product Series | Quintessence |
| Product Type | Loveseat Sofa |
| Recycled | No |
| Width | 19.8" |
| UNSPSC | 56101502 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255689595 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 81.5700 |
| MPN | 68959 |
| Brand | Lorell |

Log In