We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Reception Seating Leather Club Chair
SKU
LLR68952
by Lorell
$449.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Open, inviting design with bonded leather upholstery
- Thick foam cushions (CA117 fire-retardant) for comfort
- Relaxing with back and seat at a slight obtuse angle
- Sides double as armrests
- 4 sturdy, wooden legs with a Mahogany finish
Category: Reception & Conference Room Furniture
Chair is part of the Lorell Reception Seating Collection that is made with an open, inviting modern design and bonded black leather. Back meets the seat at a slight obtuse angle for a relaxing wait. Sides rise for armrests. Comfortable, thick foam cushions are CA117 fire-retardant. Four sturdy, wooden legs with a Mahogany finish support the chair. Weight capacity is 250 lb.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Back Width | 20.75" |
| Base Material | Wood |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Reception Seating |
| Country of Origin | China |
| Depth | 34.5" |
| Height | 31.3" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 68952 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Accession |
| Product Name | Reception Seating Club Chair |
| Product Series | Accession |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 22" |
| Seat Material | Leather |
| Seat Width | 20.75" |
| Width | 36" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255689526 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 86.8600 |
| MPN | 68952 |
| Brand | Lorell |

Log In