We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Restroom Sign
SKU
LLR02654A
by Lorell
$36.51 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- High-quality frame resists daily wear to maintain sleek style
- Female and male pictograms showcase unisex restroom
- Easy to read to help prevent confusion
- Braille included for the visually impaired
- Instantly secures for simple, quick mounting
Category: Office & Signage Signs
Restroom sign for all genders features an injection-molded frame that's made of durable plastic to provide a sturdy display that will hold up for years. Female pictogram, male pictogram and capital letters that display the word restroom are colored black and raised slightly on an almond background for a professional look. ADA-compliant sign also includes braille that is directly below the text to ensure everyone can read the message. Included foam tape secures instantly to surfaces for quick display in a visible location.
| Application/Usage | Architectural |
|---|---|
| Application/Usage | Restroom |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | United States |
| Features | Easy Readability |
| Features | Injection-molded |
| Height | 8" |
| Manufacturer Part Number | 02654A |
| Manufacturer | Lorell |
| Mount Type | Surface-mountable |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Almond |
| Product Name | Restroom Sign |
| Product Type | Information Sign |
| Recycled | No |
| Width | 8" |
| UNSPSC | 55121718 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| UPC | 035255027151 |
| MPN | 02654A |

Log In