We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Slim Hanging Pedestal
SKU
LLR00045
by Lorell
$226.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Well-suited for active workstations - standing-height desks or sit-to-stand desks
- Mounts under your desk for storage of paper and supplies
- Store your letter-size or legal-size files without sacrificing valuable square footage
- Not freestanding; includes mounting hardware and hangrails
- Greenguard Gold Certified; Covered by Lorell Limited Lifetime Warranty
Category: Office File Cabinets
Slim Hanging Pedestal is a compact alternative to standard pedestals and great for sit-to-stand workstations. Slim design provides storage space for files and supplies without sacrificing valuable square footage. The metal pedestal also includes hangrails for letter-size or legal-size filing. Pedestal must be attached to a desk or worksurface with included mounting hardware. It is not freestanding.
| Application/Usage | File |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Supplies |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 20" |
| Dimensions | 19.2" x 10" x 20" |
| Features | Casters |
| Features | Compact |
| Features | Hanging Rail |
| Features | Key Lock |
| Features | Storage Space |
| Finishing | Powder Coated |
| Height | 19.2" |
| Manufacturer Part Number | 00045 |
| Manufacturer | Lorell |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Media Size Supported | Legal |
| Media Size Supported | Letter |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Slim Hanging Pedestal |
| Product Type | File Cabinet |
| Recycled | Yes |
| Width | 10" |
| UNSPSC | 56101702 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.0000 |
| UPC | 035255000451 |
| MPN | 00045 |

Log In