We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Social Distancing Panel
SKU
LLR55693
by Lorell
$63.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Protects both customer and employee
- Helps block respiratory droplets for safer exchanges
- Clear for better communication
- Dependable, 5mm thick acrylic construction
- Sets easily on tabletops and desks
Category: Office Privacy Panels
Social Distancing Panel provides added protection from respiratory droplets for both the customer and employee. They can interact and exchange communication with a dependable barrier between them. Use barrier on desks and tabletops. Secure with brackets (sold separately). The 6.35mm thick acrylic offers clarity and durability.
| Application/Usage | Desk |
|---|---|
| Application/Usage | Table |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.3" |
| Features | Durable |
| Height | 24" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 55693 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Product Name | Social Distancing Panel |
| Product Type | Panel |
| Recycled | No |
| Thickness | 250 mil |
| Width | 36" |
| UNSPSC | 56101905 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.7000 |
| UPC | 035255556934 |
| MPN | 55693 |



Log In