We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell SOHO 3-Drawer Desk
SKU
LLR97616
by Lorell
$218.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Make a good impression with this simple yet elegant desk
- Ideal and stylish for a small or home office
- Beautiful charcoal finish enriches the look
- Rugged steel leg for years of worry-free use
Category: Office Desks
Outfit your office with this modern desk. Part of the Lorell SOHO Collection, it is the perfect size for your small office or home office. This desk includes a Weathered Charcoal laminate top and three side drawers including one file drawer. Sturdy steel tube legs are powder-coated for durability and equipped with leveling feet guides for stability. Desk meets BIFMA standards.
| Application/Usage | Home Office |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.6" |
| Dimensions | 30" Height x 55" Width x 23.6" Depth |
| Drawer Type | File |
| Features | Durable |
| Features | Leveling Glide |
| Features | Sturdy |
| Height | 30" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | 97616 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Pedestal Type | Single |
| Product Color/Finish | Charcoal |
| Product Line | SOHO |
| Product Material | Steel |
| Product Name | SOHO 3-Drawer Desk |
| Product Type | Desk |
| Recycled | No |
| Top Material | Laminate |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Width | 55" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 80.9100 |
| UPC | 035255976169 |
| MPN | 97616 |


Log In