We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell SOHO Collection High-back Leather Chair
SKU
LLR68572
by Lorell
$182.47 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Small office/home office furniture from the brand you know and trust for your office furniture needs
- Made for lighter use but built with the same focus on quality
- Industrial design with steel base and arms
- Durable leather upholstery for a professional look
- Covered by Lorell 5-Year Limited Warranty
Category: Office Chairs
Part of Lorell SOHO Collection, this high-back leather chair is designed for lighter use but built with the same focus on quality so it is perfect for small home office. Industrial design features bonded leather upholstery on the seat and back and matching padding on the steel arms. The steel base is powder-coated for durability and is equipped with five dual-wheel casters for smooth rolling. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock.
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Home Office |
| Application/Usage | Industry |
| Assembly Required | Yes |
| Base Material | Powder Coated Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.8" |
| Dimensions | 42.1" Height x 27.5" Width x 28.8" Depth |
| Features | 360° Swivel |
| Features | Adjustable Seat |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Durable |
| Features | Padded Arm |
| Features | Pneumatic Adjustment |
| Features | Tilt |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered Back |
| Height | 42.1" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | 68572 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Tan |
| Product Line | SOHO |
| Product Name | SOHO Collection High-back Leather Chair |
| Product Type | Executive Chair |
| Recycled | No |
| Width | 27.5" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.1900 |
| UPC | 035255685726 |
| MPN | 68572 |

Log In