We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell SOHO High-back Leather Executive Chair
SKU
LLR41844
by Lorell
$191.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bonded leather material offers timeless style
- Height-adjustable seating allows you to sit comfortably at your desk
- 360-degree swivel rotates completely for added convenience
- Also offers center-tilt control, upright lock and more
Category: Office Chairs
Executive chair with a high-back features a bonded leather exterior to provide timeless style that fits in nearly any room. Pneumatic, seat-height adjustment allows a variety of users to sit comfortably at their desk. 360-degree swivel allows you to effortlessly rotate the chair for added convenience. Executive chair features center-tilt control, upright lock, tilt tension, tilt lock and more.
| Adjustable Back | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 25.20" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 19.29" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.8" |
| Features | Center Tilt |
| Features | Comfortable |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upright Locking |
| Height | 45.7" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 41844 |
| Maximum Recommended Usage Time | 10 Hour |
| Maximum Seat Height | 20.87" |
| Minimum Seat Height | 17.91" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | SOHO |
| Product Line | SOHO |
| Product Name | High-back Leather Executive Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 17.91" |
| Seat Feature | Pneumatic |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 18.39" |
| Width | 25.6" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 37.4800 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255418447 |
| MPN | 41844 |




Log In