We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Ultra-Lite Folding Table
SKU
LLR12347
by Lorell
$157.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lightweight for easy portability indoors or outdoors
- Blow-molded, high-density polyethylene top to save weight
- High weight capacity: 750 lb. evenly distributed
- Sturdy steel legs powder-coated to resist rust
- Covered by Limited 5-year Warranty
Category: Office Tables
Folding table provides extra tabletop space for meetings, displays or luncheons. It is a lighter than standard solid-core tables for easier portability. Top is made of weight-saving, blow-molded, high-density polyethylene. Heavy-duty, 1-3/4" round steel legs are powder-coated to resist rust. The metal support brackets are riveted to the support rails to create a strong frame. Use this table indoors or outdoors. Folding table holds 750 lb. evenly distributed. It comfortably seats six.
| Application/Usage | Indoor |
|---|---|
| Application/Usage | Meeting |
| Application/Usage | Outdoor |
| Assembly Required | No |
| Base Color/Finish | Dark Gray |
| Base Included | Yes |
| Base Material | Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Color/Finish | Gray |
| Country of Origin | China |
| Height | 29.25" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 12347 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 750 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Ultra-Lite |
| Product Line | Ultra-Lite |
| Product Name | Ultra-Lite Folding Table |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Depth | 30" |
| Table Top Width | 72" |
| Top Color/Finish | Light Gray |
| Top Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 35.1400 |
| UPC | 035255123471 |
| MPN | 12347 |



Log In