We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Vinyl Armless Oversized Stack Chair
SKU
LLR59596
by Lorell
$289.96 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Weight-tested to hold 500 lb.
- 3-1/2" thick upholstered seat
- 18-gauge steel frame
- Antimicrobial vinyl
- Stack 5 high
Category: Guest & Reception Chairs
Oversized stack chairs are weight-tested to hold 500 lb. to accommodate all visitors or participants. 3-1/2" thick seat and back are upholstered in antimicrobial vinyl to protect the product from germ and prolong its life. Seat measures 21" wide x 15" deep. Back size is 20-1/2" wide x 19-1/2" high. Durable, 18-gauge steel frame with four-leg base is powder-coated in black for durability. Armless chairs stack five high.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Back Color | Black |
| Back Height | 19.50" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Width | 20.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 25" |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Durable |
| Features | Upholstered Back |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.5" |
| Manufacturer Part Number | 59596 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Name | Vinyl Back/Seat Oversized Stack Chairs |
| Product Type | Chair |
| Recycled | Yes |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 15" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Thickness | 3.50" |
| Seat Width | 21" |
| Width | 21" |
| UNSPSC | 56101504 |
| UPC | 035255595964 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.0000 |
| MPN | 59596 |
| Brand | Lorell |





Log In